تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز

تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز
  • تاریخ ثبت
  • بازدید 750
  • دیدگاه 0
  • اشتراک گذاری
  • موضوع وبلاگ

بدون شک بازی‌های ویدیویی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سرگرمی‌ها در میان نوجوانان و جوانان محسوب می‌شوند. در سال‌های اخیر تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و فواید و مضرات آن بر مغز و ذهن انسان‌ها، تبدیل به یک بحث داغ در میان پزشکان و روانشناسان شده است. تمامی بازی‌های کامپیوتری از اکشن گرفته تا بازی‌های استراتژیک دارای مزایا و معایب هستند‌.

در ادامه این مقاله قصد داریم به‌طور کامل به شرح مزایا و معایب بازی‌های کامپیوتری بپردازیم و اثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز انسان را برای شما بیان کنیم.

بازی‌های ویدیویی چه تأثیری روی مغز انسان می‌گذارند؟

تاثیرات مثبت بازی‌های کامپیوتری

تاثیرات مثبت بازی‌های کامپیوتری

در یک نگاه کلی می‌توان برداشت کرد که تعداد بی‌شماری از جمعیت جهان دارای تجربه بازی‌های کامپیوتری هستند. در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در ایالت متحده آمریکا، هفته‌ای سه ساعت از وقت خود را صرف بازی‌های کامپیوتری می‌کنند. جالب است بدانید میانگین سن این بازیکنان حدود ۳۵ سال می‌باشد که حدود ۷۲ درصد آن‌ها بالای ۱۸ سال سن دارند.

از جمله این گیم‌ها، می‌توان به استارفیلد پرفروش‌ترین بازی در ایالات متحده اشاره کرد ‌که یکی از پرطرفدارترین بازی‌های کامپیوتری در جهان محسوب می‌شود.

این موضوع درمورد کودکان نیز صدق می‌کند و حدود ۷۰ درصد از والدین بر این باورند بازی‌های کامپیوتری تأثیر مثبتی بر زندگی فرزندان آن‌ها داشته است. از طرفی صنعت بازی‌های کامپیوتری هر روز درحال پیشرفت است و همه روزه بازیکنان بسیاری وارد دنیای گیم می‌شوند.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۴۸۵ میلیارد نسخه از بازی‌های کامپیوتری به فروش رسید، همچنین شاهد فروش ۲۳٫۲ میلیارد در سال ۲۰۱۵ و ۲۱٫۴ میلیارد در سال ۲۰۱۴ از بازی‌های کامپیوتری بودیم.

از جمله بازی‌هایی که در سال ۲۰۱۶ در لیست پرفروش‌ترین‌ها قرار داشت می‌توان به نسخه جدید «کال آو دیوتی»، «بتلفیلد» و GTA V اشاره کرد. این بازی‌ها در ژانر تیراندازی اول شخص و اکشن ماجراجویی هستند. اگرچه هنوز هم بسیاری از افراد و احزاب بدون در نظر گرفتن مدارک علمی، بازی‌های کامپیوتری خشن را علت اعمال خشونت، اعتیاد و موارد دیگر در دنیای حقیقی می دانند، اما هنوز هم مدرک موثقی دال بر این موضوع وجود ندارد و صرفا حدس و گمان‌هایی هستند که در حد نظریه باقی مانده‌اند.

به عبارتی با گذشت‌ سال‌ها تحقیق و بررسی روی جوامع آماری مختلف، محققان هنوز به نتیجه مشخصی درباره‌ تاثیر بازی‌های کامپیوتری نرسیده‌اند. در هر حال باید منتظر ماند و دید این بررسی‌ها چه نتایجی را به‌دنبال خواهد داشت.

تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز چیست

در یک مطالعه‌ انجام شده روی تاثیر بازی‌های کامپیوتری، عملکرد ذهنی افراد میانسال در انجام بازی‌های سه‌بعدی بررسی شد. نتایج نشان می‌داد، عملکرد ذهنی این افراد افزایش یافته است و عوارض کهولت سن آن‌ها نیز تا حدود زیادی در حال از بین رفتن بود. محققان دانشگاه کالیفرنیا-سن فرانسیسکو بر این باورند، که بازی‌های کامپیوتری تاثیرات مثبتی بر عملکرد حافظه و تمرکز انسان دارند.

همچنین ما لیستی از بهترین بازی های ps5 در سال 2022 برای طرفداران پلی استیشن را برای شما تهیه‌ کرده‌ایم. جهت مشاهده روی این مطلب کلیک کنید.

تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز

تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز سالمندان

در این تحقیق، با ۱۲ ساعت تمرین در یک ماه، مشخص شد افراد بین ۶۰ تا ۸۵ سال عملکرد بهتری در انجام بازی‌ها داشتند و حتی در مواردی بهتر از افراد ۲۰ ساله عمل می‌کردند. در این تحقیق دو بخش مهم در ذهن  یعنی حافظه و تمرکز ارتقا یافته بود. همچنین مشخص شد این مهارت‌ها تا ۶ ماه پس از این تحقیق در افراد سالمند دیده می‌شد. اخیرا در تحقیقی که توسط متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، نشان داد که تجربه بازی‌های سه بعدی موجب شکل‌گیری و تقویت حافظه خواهد شد.

در این تحقیق، داوطلبان به دو دسته تقسیم شدند. یک گروه از گیمرها به سراغ بازی‌های دوبعدی رفتند و گروه دیگر بازی‌های سه بعدی را انتخاب کردند. هر یک از گروه‌ها روزانه ۳۰ دقیقه و به مدت دو هفته در حال انجام بازی بودند‌‌. پس از پایان دوره، از افراد هر دو گروه تست گرفته شد. جالب است بدانید حافظه‌ی گروهی که بازی‌های سه بعدی را انجام می‌دادند به میزان تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده بود. این تقریبا همان درصدی‌ است که مغز به طور طبیعی بین سنین ۴۵ تا ۷۰ از دست می‌دهد.

تاثیرات مثبت بازی‌های کامپیوتری بر سلامت جسم و روان

جدای از فواید و مضراتی که بازی‌های کامپیوتری دارند، تاثیرات مثبت بازی‌های کامپیوتری بر سلامت جسم و روان بسیار قابل توجه است‌. اگرچه این بازی‌ها خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارند اما اثرات مثبت گیم‌های کامپیوتری از تقویت تا مهارت‌های حل مسئله تا و مهارت‌های اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر، امری غیرقابل انکار است.

بسیاری از افرادی که این بازی‌های را انجام نمی‌دهند‌، این استدلال را دارند که گیم‌های کامپیوتری موجب تنبلی، آسیب به مغز و ایجاد اختلال در زندگی اجتماعی افراد می‌شود. بازی‌های کامپیوتری در واقع از مزایای جسمی، شناختی و اجتماعی زیادی برخوردار می‌باشد که در زیر به برخی از مزایا و تاثیرات آن اشاره می‌کنیم‌.

  • تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر تقویت حافظه و تمرکز

همان‌طور که می‌دانید اکثر بازی‌های کامپیوتری به استراتژی و تمرکز بسیاری نیاز دارند. هنگام انجام این بازی‌ها، باید چندین وظیفه و هدف را مدیریت کنید، به‌عبارتی هنگام انجام آن‌ها شما در حال ورزش‌دادن به بخش هیپوکامپوس (hippocampus) مغز خود هستید. بخش هیپوکامپوس مغز، وظیفه تبدیل حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت و همچنین کنترل حافظه فضایی را برعهده دارد.

  • تاثیر بازی‌های کامپیوتری برادراک و بینایی
تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز

تاثیر بازی های کامپیوتری بر ادراک و بینای

این بازی‌ها به‌دلیل داشتن محیط‌های پیچیده و محرک، باعث می‌شوند مغزتان یک الگوی ادراکی ایجاد کند. به‌عبارتی بازی‌های کامپیوتری با عملکرد بالایی که دارند، توانایی شما در تشخیص الگوها و سایه‌های را بهبود می‌بخشند.

  • تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر کنجکاوی ویادگیری

در یک تعریف ساده، هنگامی‌که در حال انجام بازی‌های کامپیوتری هستید، مغز شما ناخودآگاه درگیر می‌شود و رشد می‌کند. در این حال شما متوجه خواهید شد که چگونه یک بازی کار می‌کند. همچنین تلاش می‌کنید معماهای یک بازی را برای تسلط بر یک سطح حل کنید، به این ترتیب شما در حال ایجاد ارتباطات جدیدی در ذهن خود خواهید بود. هرچه انگیزه شما برای پیروزی در بازی بیشتر شود، مغز شما به میزان بیشتری کار می‌کند و بهتر یاد می‌گیرید.

جمع‌بندی

در مقاله تاثیر بازی‌های کامپیوتری بر بهبود حافظه و تمرکز با توجه به مطالب گفته شده، هنوز هم نیاز است راه زیادی را بپیماییم تا از تاثیرات، فواید و معایب بازی‌های کامپیوتری بر عملکرد حافظه و تمرکز انسان آگاه شویم‌. با این حال، می‌توان نسبت به نتایج و مطالعات انجام شده در این زمینه امیدوار بود و این بازی‌ها را به‌عنوان نوعی سرگرمی تعاملی در نظر گرفت که دارای تأثیرات مثبت بر بهبود حافظه و تمرکز انسان هستند. البته توجه داشته باشید، این گفته در مواردی صدق خواهد کرد که استفاده از این سرگرمی‌ها حساب شده و بدون افراط باشد. امیدواریم که این مطلب موردپسند شما واقع شده باشد. سپاس که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

سوالات

آیا بازی‌های کامپیوتری برای سلامت انسان مضر هستند؟

خیر، انجام این بازی‌ها به خودی خود مضر نیست. با این حال اگر ساعت‌ها به‌طور مداوم انجام شود می‌تواند برای سلامتی جسمی مضر باشد.

آیا بازی‌های کامپیوتری تأثیری بر خلق و خوی افراد دارند؟

بله، برخی از بازی‌های ویدیویی ​می‌توانند مهارت‌ های اجتماعی افراد را بهبود ببخشند و اضطراب آن‌ها را کاهش دهند.

آیا بازی‌های کامپیوتری منجر به یادگیری و عملکرد بهتر مغز می‌شوند؟

بله، یکی دیگر از تاثیرات مثبت بازی‌های کامپیوتری یادگیری و عملکرد بهتر مغز می باشد، زمانی‌که در حال انجام بازی های کامپیوتری هستید، مغز شما در حال کار و رشد است، یادگیری مداوم و تحریک مغز نیز برای حفظ سلامت مغز با افزایش سن ضروری است.

 

ثبت دیدگاه
iranmojo online support