مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس

دسته ایکس باکس

ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس سرویس‌های ارائه دهنده‌ی بازی‌ها برای کنسول‌های بازی هستند و کاربردی همانند نتفلیکس دارند. دو شرکت برتر در تولید کنسول بازی‌های رایانه‌ای، یعنی مایکروسافت و سونی، علاوه بر تولید امکات سخت‌افزاری و کنسول‌ها، برای تصاحب هر چه بیشتر بازار بازی‌های ویدئویی، پیوسته در حال ارائه‌ی امکانات و سرویس‌های جدید هستند. ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس سرویس‌های اشتراکی این دو غول صنعت بازی ویدیویی، برای دسترسی ساده‌تر به انواع بازی‌ها هستند که گیمرها با خرید اشتراک این سرویس‌ها می‌توانند به بازی‌های مختلف دسترسی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا به مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس از جوانب مختلف و امکانات و ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ایکس باکس گیم پس یا پلی استیشن پلاس

مقایسه قیمت اشتراک سرویس‌های گیم پس و پلی استیشن پلاس

یکی از مهم‌ترین موضوعات در خرید هر کالا و سرویس، قیمت آن است. هر دو پلتفرم سه حالت مختلف را برای کاربران در نظر گرفته‌اند تا بتوانند کاربران متفاوتی را جذب نمایند. سونی سرویس جدید پلی استیشن پلاس را در قالب سه سطح اشتراک پلی استیشن پلاس پریمیوم، پلی استیشن پلاس اکسترا و پلی استیشن پلاس اسنشال ارائه کرده است. مایکروسافت نیز سرویس گیم پس را در سه سطح اشتراک ایکس باکس گیم پس، پی‌سی گیم پس و آلتیمیت گیم پس عرضه کرده است. برای خرید بدون دردسر اشتراک گیم پس و پلی استیشن پلاس می‌توانید از طریق مراجعه به سربرگ خرید گیفت کارت ایران موجو، اقدام به خرید گیفت کارت ایکس باکس گیم پس و یا خرید گیفت کارت پلی استیشن نمایید.

مدت زمان سرویس‌های اشتراک

سرویس‌های اشتراک گیم پس تنها به‌صورت دوماهه و سه ماهه قابل تهیه هستند، درحالی‌که سرویس‌های پلی استیشن به‌صورت یک ماهه، سه ماهه و یک ساله قابل تهیه هستند.

قیمت اشتراک سرویس‌های مختلف

همان‌طور که ذکر کردیم، هر کدام از شرکت‌های سونی و مایکروسافت، سه سطح اشتراک مختلف را برای پوشش بازه‌ی گسترده‌ای کاربران، درنظر گرفته‌اند. برای مقایسه‌ی هر چه دقیق‌تر قیمت این دو پلتفرم، در جدول زیر قیمت اشتراک این دو سرویس را در بازه‌های زمانی مشترک سه ماهه و یک ساله آورده‌ایم: (البته برای سرویس گیم پس به‌علت نبود بازه‌ی یک ساله، هزینه‌ی 4 اشتراک سه ماهه منظور شده)

نام اشتراکمدت زمانهزینه‌مدت زمانهزینه‌
پلی استیشن پلاس اسنشالسه ماهه24.99 دلاریک ساله59.99 دلار
پلی استیشن پلاس اکستراسه ماهه39.99 دلاریک ساله99.99 دلار
پلی استیشن پلاس پریمیومسه ماهه49.99 دلاریک ساله119.99 دلار
ایکس باکس گیم پسسه ماهه29.99 دلاریک ساله119.88 دلار
پی سی گیم پسسه ماهه29.99 دلاریک ساله119.88 دلار
گیم پس آلتیمیتسه ماهه44.99 دلاریک ساله179.88 دلار

با مشاهده‌ی هزینه‌ها در می‌یابیم که سرویس پلی استیشن پلاس، به‌خصوص در بازه‌ی زمانی یک‌ساله هزینه‌ی مناسب‌تری را برای کاربران در پی خواهد داشت.

مقایسه PS Plus و Game Pass از نظر استریم یا قابلیت دانلود بازی‌ها

بازی های گیم پس

دانلود یا بارگیری کامل یک بازی به‌صورت مستقیم برروی کنسول، همواره نتیجه‌ی رضایت‌بخش‌تری از سرویس‌های استریمینگ دارد؛ برای درک بهتر این موضوع در واقع تصور کنید که در حال تماشای یک فیلم در نت‌فلیکس هستید و دقیقا در لحظه‌ی مهم و هیجانی فیلم، فیلم شروع به قطع و وصل شدن کند. حال فرض کنید که همین موضوع را در بازی‌های استریم، داشته باشید. این مشکل به‌خصوص برای ما ایرانی‌ها با توجه به محدودیت‌های اینترنت، بسیار حائز اهمیت است و همواره عادت کرده‌ایم تا در صورت امکان انتخاب میان دانلود و سرویس آنلاین، دانلود را انتخاب می‌کنیم.

مشکلات بسیاری درمورد بازی‌های استریم وجود دارد؛ مواردی مانند هنگ کردن و فریز شدن بازی جزو مشکلاتی هستند که در سرویس‌های استریم ممکن است مشکل‌ساز شوند. به‌طور کلی کیفیت تجربه‌ی بازی با استریمینگ عملا به سرعت اینترنت بستگی دارد و شما کنترلی بر روی کیفیت آن نخواهید داشت.

حال اگر بخواهیم مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس را از این دیدگاه بررسی کنیم باید بگوییم که سرویس گیم ‌پس ایکس ‌باکس عملکرد بهتری دارد. در این سرویس امکان دانلود تمامی بازی‌های موجود در پلتفرم، وجود دارد؛ دقیقا همان‌گونه که نسخه‌ی دیجیتالی بازی‌ها را خریداری می‌کنید. اما سرویس پلاس پلی استیشن، تلفیقی از بازی‌های دانلودی و استریم است؛ به‌طور کلی از میان 800 بازی موجود، 300 بازی قابلیت دانلود را دارند و باقی عناوین به‌صورت استریمینگ در دسترس هستند.

عناوین و بازی‌های موجود در هر سرویس

بازی های پلی استیشن پلاس

یکی از مهم‌ترین موضوعات برای گیمرها، تنوع بازی‌های موجود در پلتفرم و یا وجود بازی‌های خاص است. در مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس از نظر تعداد بازی‌های موجود، پلی استیشن پلاس با ارائه‌ی بیش از 800 عنوان در قیاس با گیم پس که حدودا 400 عنوان بازی را شامل می‌شود، عملکرد بهتری دارد. اما بازی‌های موجود در پلی استیشن پلاس، ترکیبی از بازی‌های پلی‌استیشن 2، پلی‌استیشن 3 و پلی‌استیشن 4 است؛ در حالی‌که بازی‌های موجود در سرویس گیم‌پس عمدتا از عناوین اصلی ایکس‌ باکس هستند و ترکیبی از بازی‌های ایکس ‌باکس 360، ایکس ‌باکس وان و ایکس ‌باکس ایکس هستند.

برای تعیین برتری در مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس از نظر عناوین موجود، دسترسی کمی و کیفی به بازی‌ها را در این دو سرویس، بررسی می‌کنیم:

تعداد بازی‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم در پلتفرم پلی استیشن پلاس تقریبا دو برابر گیم پس، عناوین مختلف وجود دارد و از این دیدگاه، سونی عملکرد بهتری داشته، اما هر کاربر با تعداد محدودی از بازی‌ها سروکار دارد و بنابراین این قضیه برای کاربران، چندان مزیت خاصی محسوب نمی‌گردد.

وجود عناوین باکیفیت و انحصاری جدید

با خرید اشتراک ایکس ‌باکس گیم ‌پس به عناوین انحصاری و به‌روز مایکروسافت دسترسی خواهید داشت و بنابراین با خرید یک اشتراک سه ماهه‌ی 30 دلاری، به چندین عنوان 60 دلاری دسترسی خواهید داشت. اما برای پلی استیشن این‌گونه نیست و بسیاری از بازی‌های قابل دسترسی، قدیمی هستند و برای بازی‌های انحصاری جدید باید جداگانه هزینه شود. اما ناگفته نماند که در حال حاضر شرکت سونی در انتشار بازی‌های انحصاری باکیفیت نسبت به مایکروسافت، بسیار پیشرفته‌تر است.

دسترسی به بازی‌های نسل‌های قدیمی‌تر

مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس

در هر دو سرویس دسترسی به بازی‌های نسل‌های قدیمی کنسول‌ها، فراهم شده است. در مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس، برای پلی استیشن مجموعه‌ای از پرطرفدارترین بازی‌های PS1 تا PS3 برای کنسول‌های PS4 و PS5 در نظر گرفته شده، برای ایکس باکس نیز بازی‌های اولین کنسول Xbox و Xbox360 روی کنسول‌های Xbox One و Xbox X/S پشتیبانی می‌شوند.

پشتیبانی از PC و دیگر دستگاه‌ها

در هر دو سرویس، امکان استفاده از عناوین علاوه‌بر کنسول، بر روی کامپیوترها نیز فراهم شده است. سونی پشتیبانی از PC را صرفا در اشتراک پلی استیشن پلاس پریمیوم و با تمرکز بر روی استریم ارائه کرده، اما مایکروسافت برای کاربران PC اشتراک اختصاصی پی سی گیم پس را در نظر گرفته که در این اشتراک دسترسی کاربران به تعداد زیادی بازی کامپیوتر به‌صورت دانلودی فراهم شده است. همچنین در اشتراک گیم پس آلتیمیت، علاوه‌بر دسترسی دانلودی به بازی‌ها، امکان استریمینگ نیز فراهم شده است.

علاوه‌بر کامپیوتر، مایکروسافت امکان بازی استریم روی موبایل و تبلت را نیز در اشتراک گیم پس آلتیمیت، برای کاربران فراهم کرده است. اما سونی از گوشی و تبلت پشتیبانی نمی‌کند.

قابلیت بازی بصورت چند نفره

هرکسی که قصد دارد به‌شکل آنلاین و با افراد دیگر بازی‌های موجود در گیم‌پس را تجربه کند، باید در اکس‌باکس لایو عضو شود یا اینکه اشتراک گیم‌پس التیمیت را تهیه کند. اما اعضای کلیه‌ی اشتراک‌های پلی استیشن پلاس می‌توانند به‌‌صورت آنلاین بازی‌های چند نفره را بازی کنند.

تخفیف‌ها و امکانات ویژه برای کاربران

حتی با وجود این‌که تمامی عناوین در گیم‌ پس قابل دانلود هستند، اما از دیدگاه فنی، مالکیت بازی به شما اختصاص ندارد و پس از انقضا و یا لغو اشتراک، دیگر نمی‌توانید بازی مربوطه را تجربه کنید مگر آین‌که هزینه‌ی بازی را پرداخته و آن را به‌طور کامل خریداری کنید و یا اینکه بار دیگر اشتراک خریداری کنید. با این حال مایکروسافت یک آفِر ویژه برای کاربران خود در نظر گرفته و 20 درصد تخفیف برای بازی و بسته‌های الحاقی قبلی تعیین کرده است. اما سونی هیچ تخفیفی در نظر نگرفته و با پایان زمان اشتراک، برای تجربه‌ی مجدد بازی، یا باید آن را خریداری کنید و یا مجددا اشتراک خود را تمدید کنید.

جمع‌بندی

طی این مقاله سعی کردیم تا به‌طور کامل و از زوایای مختلف، به مقایسه ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس بپردازیم. انتخاب این‌که کدام سرویس برتری دارد، بستگی به خودتان خواهد داشت که چه عناوین و بازی‌هایی برای‌تان حائز اهمیت است. با اینکه سونی در زمینه‌ی انتشار بازی‌های انحصاری، بهتر عمل کرده، اما به‌طور کلی سرویس گیم پس از چند جهت نسبت به PS Plus برتری دارد. با خرید گیفت کارت گیم پس ایکس باکس یا گیفت کارت ps با مناسب‌ترین قیمت و پشتیبانی کامل از ایران موجو، می‌توانید برای خریداری و فعال‌سازی اشتراک در سرویس‌های گیم پس و پلی استیشن پلاس، به‌راحتی اقدام کنید.

ثبت دیدگاه
iranmojo online support